top of page

Refik Tuncer


Sevgili geneZnation okurları sizlere Türkiye'deki başarılı çalışmalarının ardından profesyonel iş yaşamını Hollanda'da sürdüren ama Türk iş dünyasıyla bağlarını koparmamış başarılı bir iş insanını tanıtacağız. Refik Tuncer.


Merhaba Refik Bey, biz sizi firmaların global pazarlarda daha hızlı ve kolay büyüyebilmeleri için stratejiler geliştiren yönünüzle tanıyoruz. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?


Teşekkür ediyorum. Kısaca iş dünyası özelinde tanımlamam gerekirse, 1999 yılından 2018 yılına kadar Türkiye’de teknoloji sektöründe birçok firmada çeşitli rollerde görev aldım. Son olarak Bimser Çözüm’de VP Sales and Marketing görevinde idim. 2018 yılından bu yana Hollanda’da çalışmalarıma devam etmekteyim.


Hollanda’da yaşıyor olmanıza rağmen Türk iş dünyası ile yakın ilişkiler içerisindesiniz. Türk firmalarının globalleşme yolculuğunda çok önemli başarı hikayeleriniz var. Hangi nedenler sizi bu değer önerinizi Türkiye pazarı ile paylaşmaya yönlendirdi?

Uzun yıllar Türkiye’de üst düzey birçok yönetici ile ortak çalışmalar gerçekleştirmenin yanı sıra güven ve dostluğa dayalı ilişkilerim oldu. Bu durum Hollanda’ya taşındıktan sonra da devam etti.

Buradaki çalışmalarımız sırasında Türk firmalarının yöneticilerinden globalleşme çalışmalarında ihtiyaç duydukları birçok konuda talepleri oldu. Kurduğumuz ekiple bu talepleri çok dikkatli analiz ederek çok özel ve benzersiz programlar hazırladık. Aynı zamanda Hollanda iş ve teknoloji grupları ile de aynı şekilde iyi ve güçlü ilişkiler geliştirdik. Bunu da her iki ülkenin firmalarına fayda sağlayacak şekilde ve bizim içinde yer aldığımız iş birliklerine dönüşmesini sağladık.


Türk firmalarının globalleşme süreçlerinde karşılaştıkları zorluklar yurtdışındaki rakiplerine göre hangi yönlerden farklılaşıyor? Türk firmalarına özgü globalleşme bariyerleri var mı?

En önemli bariyer, vizyon ve gündem olarak çok yerel konularla ilgilenilmesi diyebilirim. Yerel pazardaki konfor alanında kalmak daha kolay tercih edilebiliyor.

Diğer etki ise uzun vadeli planlama ve strateji geliştirmenin yeterince önemsenmemesi olabilmekte. Tabi ki dil ve kültür farkı, kur artışları, ekonomik değişiklikler de bunun basit etkileri şeklinde görülmektedir.


Sosyal medya hesaplarınızdan paylaştığınız birçok başarı hikayesi var. Bu paylaşımlar klasik bir danışmanlık modelinden çok ötede bir iş birliğine işaret ediyor. İş modelinizin farklılıkları ve özgün yönleri nelerdir?

Az önce dediğim gibi farklı ve benzersiz bir iş modelimiz var. Müşterilerimiz için danışman firmadan daha fazlasıyız. Bilgi ve hizmet çeşitliliğimiz ile ihtiyaç duyabilecekleri ve hatta gündemlerinde olmayan birçok konuyu da onlar için çözmekteyiz. Haliyle bu da güzel sonuçlar ortaya çıkarmakta.


Bir şirketin globalleşme yolculuğunu ürün yönetiminden başlayarak birçok yönüyle ele alıyorsunuz. Dijital dönüşümün iş modelinizin içerisindeki yeri nedir?

2010 - 2015 arasındaki bireysel teknoloji ürünleri ve mobil teknolojilerdeki hızlı gelişim ve 2015 sonrası teknoloji firmalarındaki dönüşüm sonrası dünyada yıkıcı şekilde teknolojik dönüşüm yaşanmaya devam ediyor.

Aslında temel olarak biz teknoloji firmalarını da bu dijital dönüşüme uygun hale getirmekteyiz. Onların iş yapış şekillerinin modernize edilmesi, agile metodlarla rekabete uygun şekilde dönüştürülmesi ve müşteri beklentilerine uygun halde güçlendirilmesi önem verdiğimiz konu başlıklarından bazıları.

Eğer bu dönüşüm doğru şekilde yapılmazsa teknoloji firmalarımız global firmalar ile yerel pazarda da rekabet edemeyecek hale gelme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.

Bu yüzden onlar için çok kritik ve çalışmaktan keyif aldıkları birçok konuyu birlikte ele almaktayız.


Yapılan çalışmalar son yıllarda yaşadığımız değişimin kalıcılığını ve pandeminden daha derin köklerinin olduğunu gösteriyor. Hem iş yapma biçimleri değişti hem de insan kaynağı üzerindeki rekabetin şartları değişti. Küresel pazarlara açılmak bu değişimlere uyum sağlamak için nasıl bir katkı sağlıyor?

Sürdürülebilir büyüme ve globalleşme çalışmalarımızla hem global pazarda yer alma hem de kurumsal ve dijital dönüşüm gibi önemli başlıkları içeren çalışmalar yapmaktayız.

Bu şekilde çalıştığımız müşterilerimizde globalleşme çalışmalarımızın en önemli meyvelerinden biri de yerel pazarda gelir ve karlılıklarında artış olarak kendini göstermekte.

Hem yerel müşterileri bu değişimi benimsiyor hem de operasyonel dönüşüm ile karlılıklar ve satış rakamları yukarı tırmanıyor.

Mevcut durumda küresel pazar için yapılması gereken dönüşüm aslında birçok firmada büyüme için de gerekli adımları içermekte. Böyle olunca müşterilerimiz bir hamlede iki ya da üç farklı fayda ile daha da mutlu olmaktalar.


Son olarak geneZnation gençlerin iş dünyası ile erken yaşlarda güçlü bağlar kurmasını önemsiyor. Sizin gençlere nasıl önerileriniz var?

Her jenerasyonun farklı gelişim alanları oldu. Yeni nesilde internet zaten varken mobil teknolojiler de hayatın bir parçası onlar için.

Tam tersine benim şirketlere önerilerim daha fazla olmakta. Firmalarla görüşmelerimizde genç arkadaşlarımızı işe almalarını ve onlara yeni geliştirmeler için özgür çalışma ortamları yaratmalarını tavsiye etmekteyiz.

Teknoloji firmalarımız için yeni gelişim alanları burada olacak bence.

Gençlere önerim hayallerini gerçekleştirmeyi ilk sırada tutmaları ve vazgeçmeden çalışmaya devam etmeleri. Hayatta bazen işler ters gidebilir ama bunun sizi yolunuzdan çevirmesine izin vermeyin. Unutmayın ‘Yağmur yağmadan gökkuşağı çıkmaz.’


Görüşlerini bizlerle paylaştığı için Refik Beye teşekkür ediyoruz. Gençlerin ülkesinde başarılı iş insanlarının hikayelerini sizlerle paylaşmaya ve onları sayfamızda konuk etmeye devam edeceğiz. Sağlıcakla kalınız.

Kommentare


Top Stories

bottom of page