top of page

Muazzez İlmiye Çığ; Geçmişin Kapılarını Aralayan Bilim İnsanı


Muazzez İlmiye Çığ, arkeolog ve yazar olarak bilinen ve özellikle Sümer ve Hitit kültürleri konusunda önemli çalışmalarıyla tanınan değerli bir bilim insanıdır. Onun hayatı, bilime ve topluma katkılarına bir göz atalım.

15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgali sonrasında ailesiyle birlikte Çorum'a yerleşen Çığ, burada eğitim hayatına başlar. Bursa'ya taşındıktan sonra Fransızca ve keman dersleri alan Çığ, daha sonra Bursa Kız Öğretmen Okulu'nda eğitim almış ve öğretmenlik kariyerine başlamıştır.

Arkeoloji ve Dil Bilimine Yolculuk

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde eğitim gören Çığ, Hititoloji bölümünden mezun olmuştur. O dönemde Nazi Almanyası'ndan iltica etmiş olan birçok önemli bilim insanından dersler almış ve uzmanlaştığı alanda önemli bir adım atmıştır.

Eski Şark Eserleri Müzesi'nde Uzmanlık

Mezuniyetinin ardından İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi'nde uzman olarak çalışmaya başlayan Çığ, Sümer, Akad ve Hitit dillerinde yazılmış binlerce tableti temizleyip kataloglayarak önemli bir arşiv oluşturmuştur.

Yazarlık ve Çeviriler

Emeklilikten sonra da aktif çalışmalarına devam eden Çığ, birçok eser yazmış ve bilim dünyasına katkıda bulunmuştur. Türkçeye çevirdiği "History Begins at Sumer" (Tarih Sümerle Başlar) adlı kitabı büyük ilgi görmüş ve daha sonra çocuklara yönelik Sümer ve Hitit kültürlerini tanıtan kitaplar yazmıştır.

Onurlandırıldığı Ödüller

Uzun ve başarılı kariyeri boyunca, Muazzez İlmiye Çığ birçok ödüle layık görülmüştür. Bunlar arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından verilen Fahri Doktora unvanı ve Uluslararası Lions Kulüpleri Derneği tarafından 100. yaş dönümünde verilen "Melvin Jones Dostluk Ödülü" bulunmaktadır.

Bilim Dünyasına Etkisi

Muazzez İlmiye Çığ'ın çalışmaları ve araştırmaları, Sümer ve Hitit kültürleri üzerine yapılan çalışmaları zenginleştirmiştir. Özellikle Türkiye'de kadın arkeologlar arasında öncü olan Çığ, genç araştırmacılara ilham veren onurlu bir figür olmuştur.

Muazzez İlmiye Çığ'ın eserleri, çalışmaları, Türk arkeolojisi ve dil bilimine olan katkılarıyla daima hatırlanacak ve saygıyla anılacaktır.


Kaynak

Comments


Top Stories

bottom of page