top of page

İstanbul'un Ruhuna Uygun Bir Müze: Pera Müzesi


İstanbul'un gözde kültür merkezlerinden biri olan Pera Müzesi'ni ele alıyoruz. Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından 2005 yılında açılan ve kuruluşundan günümüze birçok önemli sanat etkinliğine ev sahipliği yapmış bir müze.

Pera Müzesi, 1893 yılında ünlü mimar Achille Manoussos tarafından inşa edilen ve sonrasında Mimar M. Sinan Genim tarafından çağdaş bir müzeye dönüştürülen bir binada hizmet vermektedir.

Müze, Suna ve İnan Kıraç Vakfı'na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” gibi önemli koleksiyonları sergilemenin yanı sıra dünya sanatının usta isimlerinin yapıtlarını da Türk sanatseverleriyle buluşturmayı amaçlamaktadır.


Pera Müzesi, uluslararası düzeyde birçok müze, koleksiyon ve vakıf ile işbirliği yaparak önemli ortak projelere imza atmaktadır. Tate Britain, Victoria ve Albert Müzesi, St. Petersburg Rus Devlet Müzesi, JP Morgan Chase Koleksiyonu, New York School of Visual Arts, Maeght Vakfı gibi dünya çapında tanınmış kurumlarla gerçekleştirdiği işbirlikleriyle Pera Müzesi, sanatseverlere eşsiz sergiler sunmaktadır.


Ayrıca, Pera Film adlı sinema etkinlikleriyle de dikkat çeken müze, klasiklerden bağımsız filmlere, animasyonlara ve belgesellere uzanan geniş bir gösterim programı düzenlemektedir.


Pera Müzesi, kuruluşundan bu yana genç sanatçıları desteklemek amacıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve sanat kurumlarıyla işbirliği yapmaktadır. Ayrıca sergilerini kitaplar, sözlü etkinlikler ve öğrenme programlarıyla da zenginleştiren müze, ziyaretçilere interaktif bir deneyim sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca bazı koleksiyonlarını dijital olarak erişime açan Pera Müzesi online ziyaretçilerine de müze deneyimi yaşatmaktadır.


Pera Müzesi hakkında daha detaylı bilgiye https://www.peramuzesi.org.tr/ adresinden ulaşabilir ve dijital sergilerini de ziyaret edebilirsiniz.


Comentários


Top Stories

bottom of page