top of page

Burak Akıcıer


Merhaba değerli geneZnation okurları. Farklı sektörlerden başarılı iş insanlarının deneyimlerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu röportajımızda konuğumuz medikal ve klinik araştırmalar alanında uluslararası sertifikasyonlar, yazılım programları ve danışmanlık hizmeti sağlayıcı MedicReS firmasının genel direktörü sayın Burak Akıcıer. Keyifli okumalar dileriz.


Genel direktörlüğünü yaptığınız MedicReS ’in idealist ve tutkulu vizyonunun peşinde çok başarılı işler ortaya koyuyorsunuz. Bize hem kendinizden hem de MedicReS ’ten kısaca bahsedebilir misiniz?


Merhaba, öncelikle bana bu fırsatı verdiğiniz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Burak AKICIER, 1970 Ankara doğumluyum ilk öğrenimimi Edirne’nin Keşan ilçesinde, orta ve lise eğitimimi Ankara Kocatepe Mimar Kemal Lisesinde tamamladım. Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Turizm İşletmeciliği bölümünde lisans Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesinde de Master programını bitirdim.

Uluslararası şirketlerde yöneticilik görevim sonrası 2000 yılında ticari hayata atıldım ve 2007 yılından beri de kurucuları arasında yer aldığım Viyana Merkezli MedicReS bilimsel platformunun Genel Direktörlüğü görevini sürdürüyorum.

MedicReS 2007 yılında tüm dünyada İyi Tıp Araştırması ve İyi Tıp Araştırmacısı misyonu ile kurulmuş, tıp alanında uluslararası sertifikasyonlar, yazılım programları ve danışmanlık hizmetleri veren alanında ilk ve tek kuruluştur.


Medikal ve klinik araştırmalar topluma katkı sağlamanın en önemli yollarından bir tanesi. Bu alanda karşılaşılan önemli zorluklar nelerdir?

Ülkemizde ve tüm dünyada insan sağlığı toplumlar için oldukça önemli. Önleyici sağlık tedbirlerinin yanı sıra hastalıklarla mücadele ve yeni nesil tedavi yöntemlerindeki gelişmeler baş döndürücü bir hızla ilerliyor.

Bu alanda karşımıza çıkan en önemli sorunları üç başlıkta değerlendirebiliriz.

- Finansal Sorunlar; Medikal ve Klinik araştırmalarda araştırma için ayrılan bütçeler oldukça yüksek. Geliştirilecek bir cihaz ya da ilaç için belirli aşamaların tamamlanması gerekiyor. Bu hem uzun bir zaman dilimi hem de yüksek bütçeler ayırmanıza neden oluyor.

- Nitelikli Eleman; Ülkelerin bu alandaki yüksek bütçeli uluslararası araştırmalara katılımı nitelikli bilimsel insan gücünü gerekli kılıyor. Tıp alanında “Araştırmacı” profilleri mesleki bilgi ve beceriden bağımsız olduğu için destek programlar (Örneğin MedicReS Eğitim ve Yazılım Programları) nitelikli eleman yetiştirilmesi için önem arz ediyor.

- Uluslararası Network; Büyük çalışmaların global ölçekte çok merkezli olarak yapılıyor olması hem ulusal hem de uluslararası alanda bu araştırmalarda etkin yer almak için bilimsel networkün de gelişmiş olmasına ihtiyaç var.


Size göre medikal ve klinik araştırmalar alanında karşılaşılan ülkemize özgü sorunlar nelerdir?

Yukarıdaki üç başlığı da ülkemize uyarlayabiliriz.

Ülkemizde özellikle ilaç araştırmalarında özel sektör, ilaç ve medikal firmaların başı çekmesi gerekiyor.

Etken madde ve yeni ilaç gelişimi noktasında yaratıcı çalışmalar ve vizyon projeler üzerine odaklandığımızı düşünmüyorum. Ticari olarak bakıldığında global pazarlardan ürün getirip satmak şu an sektörün önceliği. Elbette istisnaları bu konu dışında değerlendirmemiz lazım.

Bir diğer önemli sorun ise, mesleki olarak elde edilen başarının araştırma yetkinliği ile paralel değerlendirilmesi. Örneğin bir hekimin kendi alanında etkin ve başarılı olması, klinik araştırmalarla ilgili çalışmalarda aynı yetkinliğe sahip olduğu anlamına gelmiyor.


Teknolojinin medikal ve klinik araştırmalar alanındaki rolü şüphesiz çok önemli. MedicReS’in sağladığı özgün katkılar nelerdir?

MedicReS yola çıkarken, bireysel gelişimi ön planda tutan bir model benimsedi ve yaklaşık 15 yıldır bu yolda ilerliyor. Şu ana kadar ülkemizde 11.000 ve global de 60.000’ e yakın araştırmacıya dokunmuş durumdayız.

İlk günden itibaren gerek eğitim programlarımız gerekse yazılım programlarımızda tıp araştırmacılarının bir çalışmanın en başından en sonuna kadar destek alabilecekleri online ve yüz yüze programlara konsantre olduk. Uluslararası geçerli sertifika eğitimlerimiz ve Yapay Zekâ Destekli Klinik Araştırma Asistanımız E-PICOS ’da alanında tek olma özelliğini sürdürüyor.


Gelecekte şirketinizin medikal ve klinik araştırmalar alanında nasıl büyümeyi planladığını anlatabilir misiniz? Hangi yeni projeler ve hedefler üzerinde çalışıyorsunuz?

Ülkemizdeki çalışmalarımıza ara vermeden misyon ve vizyonumuz çerçevesinde ilerliyoruz. Programlarımızın özellikle Uzakdoğu Asya ve Güney Amerika’ da kullanımı ile ilgili özel çalışmalarımız da bulunmakta.

Kısaca gelecekte hedefimiz olan 1.000.000 üst düzey araştırmacı hedefimize yeni ülkeler ve yeni iş birlikleri ile ulaşmayı hedefliyoruz.


Medikal ve klinik araştırmalar alanında faaliyet göstermek isteyen gençlere ne tür tavsiyelerde bulunursunuz?

Zaman zaman misafir olarak üniversitelerde gençlerle buluşuyoruz.

Medikal ve Klinik Araştırmaların tüm dünyada geçerli ve en çok kullanılan dili İngilizce.

Onlara ilk tavsiyem İngilizceyi okul sıralarında etkin bir şekilde kullanacak seviyeye gelmeleri. Sonrasında eklenecek bir dil ise başarının ilk adımı.

Sonrası tıp alanında seçilecek, kendilerine iyi bir eğitim verebilecek, uluslararası bağlantıları kuvvetli ve onları araştırma yapmaya teşvik edecek bir üniversiteyi tercih etmeleri.

Üniversite sıralarında MedicReS ‘in genç araştırmacı programlarına kaydolmaları da bizim en büyük hedefimiz. O yıllarda başlayan süreç ileride ülkemizin nitelikli ve dünya çapında araştırmacılar yetiştirmesine giden en önemli yol.

Bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.


Sayın Burak Bey'e teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Comments


Top Stories

bottom of page