top of page

Birleşmiş Milletler'de Gençlik Fırsatları


Merhaba sevgili geneznation okurları! Gençlerin Ülkesi’nde bu yazımızda Birleşmiş Milletler Gençlik Fırsatlarını inceliyoruz.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Gençlik Elçisi

Genel Sekreter’in Gençlik Elçisi 2017'nin Haziran ayında 26 yaşında görevine atanan Jayathma Wickramanayake’dir. Sri Lankalı olan Bayan Wickramanayake BM’de Gençlik Özel Temsilcisi ve örgütün tarihindeki en genç üst düzey yetkilisi unvanlarına da sahip olup BM'yi dünya gençlerinin evİ yapmak için çalışmaktadır.


Gençlik Elçisi’nin görevlerini maddeler halinde derledik:

· BM sisteminin gençlik gelişimi konusundaki çabalarına uyumlu hale getirmek

· BM'nin gençlik ihtiyaçlarına yanıtını geliştirmek

· Gençlerin gelişim ihtiyaçlarını ve haklarını savunmak

· BM'nin gençlik çalışmalarını yakınlaştırmak

· Genel Sekreter’e danışmanlık yapıp onun temsilcisi olmak


Siz de BM Faaliyetlerine Dahil Olun!

Görül,Duyul

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nin Gençlik Elçisi Ofisi ve Body Shop,

“Görül,Duyul” kampanyası ile gençlerin siyasi katılımını desteklemek için işbirliği yapıyor.Gençlerin politik süreçlere aktif olarak dahil olmalarını teşvik eden kampanya,eğitim programları ve iletişim platformları aracılığıyla gençlerin seslerini duyurmalarını amaçlıyor.Bu iş birliği gençlerin politik katılımlarını güçlendirerek demokratik toplumların gelişimine destek oluyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri İçin Genç Liderler

Genç liderler sürdürülebilir kalkınma hedefleri için liderlikleri ve katkılarıyla dikkat çekiyor. BM ve mevcut girişimler aracılığıyla gençleri skh'lerin gerçekleştirilmesine dahil etmek için çalışan genç liderler stratejik fırsatlar ve platformları kullanıyor.Genç liderlerin çalışmaları sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan daha sürdürülebilir bir dünyanın inşasına yardımcı oluyor.Youth2030 Pulse: Gençlere Yönelik Güncel Bilgilendirme Kanalı

Youth2030 Pulse,gençlere yönelik yeni bir aylık haber bülteni olarak BM sistemi ve ötesinde gençlerle ilgili Güncellemeleri derlemeyi ve modernize etmeyi amaçlar.Bülten;fırsatlar, etkinlikler, kaynaklar, kampanyalar ve haberler hakkında güncel bilgilendirmeler sunar.


Kaynak: https://www.un.org/en/mun

Comments


Top Stories

bottom of page